„Единственото име на красотата е да имаш това, което са ти отнели насила. Да утолиш глада за свобода, за волност, за знание, за правото да бъдеш това, което си…“,пише Георги Марков в „Есе за Иките“, относно пиесата „Иките“ на Питър Брук. Пиесата за иките се оказва не толкова пиеса за глада, колкото пиеса за насилствената промяна, за глада на душата, за глада, който е огромна празнина вътре в сърцата на жителите на въображаемото племе в Северна Уганда, което е жертва на лоши политически решения. Есето на Марков е прочетено за първи път по радио „Дойче веле“ през 70-те години на ХХ в., но се публикува за първи път в България на 27 септември 2014 г. в портал Kultura.bg. Размишленията на Георги Марков са основен фокус на проекта „Глад“ на Художествена галерия – Казанлък, който може да се види от октомври 2024 до март 2025 г.
Експозицията „Гладът на сърцето“ е част от проекта „Глад“ на ХГ – Казанлък, като припознава идеята на Георги Марков от есето му „Пиеса за иките… и за българите“, че зад простата и жестока картина на глада често стои нещо друго, което отличава този вид глад от всички познати бедствия на гладуващи народи. Изложбата представя интерпретациите на 8 творци на темите за храната, хляба, менюто и трапезата, които са основна част от ежедневието, средства за оцеляване и качество на живот, но понякога метафора на душевна празнина. Въвличането на храната чрез художествени похвати в арт произведения за участниците е начин на представяне на различни социални проблеми и взаимодействия, личностни нравствени характеристики, житейски състояния и парадокси като бедността, насилието, отчуждението, битовизма, липсата на състрадание и толерантност в обществото. Трапезата е основен изразител на състоянието на средата, в която се намират творците, като всеки разглежда в работата си различен аспект на глада или отношението си към храната. Понякога това, което чувстваме като глад и копнеж за храна, е признак за липси в организма, различни от физиологичните нужди, гладът е израз на съпротива.
„Гладът на сърцето“ включва творби от колекцията на фондация „Процес-Пространство“ и ново видео на художничката Силвия Богоева – „Лъвска закуска“. Представят се произведенията на Димитър Грозданов, Силвия Богоева, Майкъл Уикерсън (САЩ), Гьонюл Нюолу (Турция), Христо Шапкаров, Любен Фързулев, Виргиния Пенчева и Лора Димова, които метафорично разкриват своите виждания и отношение към дадени социални проблеми, обществени настроения и душевни състояния.