Христо Песев е роден на 7 юни 1923 г. в с. Шипка, Казанлъшко. Първите познания за изкуството получава от Цаньо Антонов, учител по резба, и Димитър Друмев, който преподава история на изкуството, стилознание и рисуване в Държавното столарско училище в Трявна (днес НГПИ „Тревненска школа“). Завършва го през 1938 г., но понеже курсът е 3-годишен по онова време и не се признава за средно образование, под наставленията на Цаньо Тодоров, Песев се явява на конкурсен изпит в Средно и практическо художествено училище по мебелировка и вътрешна декорация, Русе. Завършва го през 1944 г. със специалност „Резба“. Там попада под влиянието на преподавателите Георги Каракашев – Рисуване и история на изкуството, арх. Манолов – Стилови студии, Дряновски – резба. Най-голямо впечатление у художника оставя втория преподавател по резба Стоян Баев, който се връща от специализация в Германия. Под негова опека в последния си курс се увлича по скулптурата – моделира Христос от глина, изпълнява го в словенски дъб и го поставя на немските гробища в Русе. По това време печели конкурс за резбарска украса на новострояща се църква в Русе, която изпълнява сам.
През септември 1946 г. е приет в Държавната художествена академия, където първо учи в двугодишен общ курс под ръководството на Кирил Цонев, по-късно избира скулптурата в класа на проф. Иван Лазаров. След смъртта на титуляря занятията по скулптура води проф. Михаил Кац. В крайна сметка през 1955 г. при проф. Иван Фунев защитава дипломната си работа „Опълченците на Шипка“, откупена от Военно-историческия музей в София.
През 1955 г. по разпределение започва преподавателска дейност по гипсова щукатура в Техникума по художествени занаяти в София (днес НГПИ „Свети Лука“). Училището е създадено през 1953 г. като малко занаятчийско училище в покрайнините на града. Христо Песев започва лична борба то да се превърне в средно училище, която приключва с уволнението на художника през 1958 г. Същата година постъпва като преподавател по скулптура, история на изкуството и стилознание в Техникума по керамика и стъкло в София (днес Професионална гимназия по керамика), където по негови спомени: „мога смело да заявя, че направих сериозните си стъпки в израстването ми като художник, скулптор, където сред учениците в едно с преподавателската си дейност създавах своите уникати“. От този период са първите му участия в общи изложби (1963, 1964, 1967) и участието му на Биеналето за малка пластика в Будапеща (1973). През 1963 г. става член на СБХ.
Първата си самостоятелна изложба подрежда в големия салон на партера на ул. „Шипка“ № 6 в София от 26 юни до 16 юли 1975 г. В периода 6 – 20 декември 1983 г. подрежда втората си самостоятелна изложба: „…юбилейна изложба в чест на 60-годишнината ми, която беше изложена на партера на „Шипка 6“ със 135 произведения от които над 2 метра са изпълнени в камък врачански и една мраморна на голо женско тяло“. Общо 3 творби (между които „Голо тяло“) са откупени на 21.12.1983 г. от СБХ с квитанция № 6107, по-късно постъпили във фонда на ХГ – Казанлък. Изложбата е представена в Казанлък през февруари 1984 г. Тъй като по това време за галерия в града е служила изложбената зала на „Бул. 23-ти Пехотен шипченски полк“ и поради габаритите на скулптурата, вероятно е останала в изложбената зала в очакване на подходящ момент за транспортирането ѝ до галерията. Този момент настъпва около 31.01.1985 г., откогато е легитимирана като придобивка в колекцията, като по спомени и разкази на очевидци кранът, който я сваля към подхода на депата на галерията, не успява да се справи с теглото ѝ и тя е позиционирана близо до югозападния ръб на сградата. По инициатива на екипа на галерията през 2013 г. е преместена пред входа на галерията, на специално подготвено за целта място. През 1984 г. Христо Песев дарява останалата част от изложбата си на ХГ – Казанлък.
През 1993 г. Христо Песев подрежда последната си самостоятелна изложба на „Шипка 6“. Показани са 74 скулптурни творби, изпълнени в метал, теракота и дърво и 74 графични рисунки и акварел. Художникът напуска този свят на 10.03.2000 г. През годините е носител на различни награди – втора награда в III тема „Актуални теми от периода 1944 – 1976“ на Общата художествена изложба за творбата си „Почивка“ (1967), орден „Кирил и Методий“ II степен (1973), награда за скулптура на името на Иван Лазаров за първата си самостоятелна изложба и паметника на Калифер войвода в Калофер (1975). Негово творби притежават НХГ – София, СГХГ, художествените галерии в Бургас, Варна, Разград, Ст. Загора, Сливен, Казанлък и Шипка.
––
Христо Песев
Голо тяло, преди 1983 г.
Мрамор
135 × 110 × 115 сm