Прозрачни и съвременни
Художествената галерия в Казанлък се стреми да бъде пример за отворена и прозрачна културна институция. Галерията е известна със своята ангажираност към насърчаването и представянето на съвременното българско изкуство, както и социализирането на своя богат художествен фонд.
Освен обширната си програма от изложби, галерията редовно организира работилници, лекции и образователни събития, с които допринася за по-силна ангажираност на публиките и по-добро разбиране на изобразителното изкуство.
Ръководството на галерията също е ангажирано с прозрачността, редовно публикувайки отчети за дейността си и взаимодействайки с обществеността чрез социалните мрежи и други канали. Този отворен и прозрачен подход е помогнал за изграждането на доверие и подкрепа сред местната общност и позиционира Художествената галерия в Казанлък като водеща културна институция в България.
Една от най-старите художествени
колекции в страната
Художествената галерия в Казанлък, основана през 1901 г., е сред най-старите художествени колекции в България и разполага със стойностни творби на изявени български художници. Тя представя постоянни и временни изложби, които отразяват историческото и съвременното развитие на изобразителните изкуства в България.
Четири локации в сърцето на града
Плодотворен за развитието на художествената сбирка е периодът между 1930 и 1958 г., когато директор на Музея за старини и изкуства е художникът и писател Димитър Чорбаджийски – Чудомир. С усета и личните си контакти с художниците на своето време, той обогатява колекцията с национално значими произведения.
От 1973 г. галерията е самостоятелен културен институт, а през 1981 г. разполага постоянната си експозиция в част от новопостроената сграда на ул. „Св. св. Кирил и Методий“ № 9, както и в къщите музеи на художниците Ненко Балкански и Дечко Узунов.